Pompę ciepła podaje się bardzo często jako alternatywę dla ogrzewania olejowego lub elektrycznego. Niskie koszty eksploatacji to główny czynnik zapewniający atrakcyjność takiego sposoby ogrzewania. Przeciętnie pompa ciepła zużywając 1 kWh energii elektrycznej dostarcza 4 kWh ciepła. Pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci gazowej, a występuje jedynie przyłącze energetyczne. Zanim jednak zainwestujemy warto się zastanowić nad porządnym dociepleniem budynku.

Zasada działania
Wentylatory doprowadzają ciepłe powietrze z otoczenia do pompy ciepła, gdzie część ciepła przejmuje czynnik roboczy znajdujący się pod niskim ciśnieniem. Zostaje on ogrzany do temperatury parowania. Powstały gaz zasysa sprężarka, powodując sprężenie pary czynnika pod wysokim ciśnieniem zwiększając jej temperaturę. Następnie para trafia do skraplacza, gdzie pod wpływem przemiany fazowej oddaje ciepło do obiegu wody w systemie grzewczym. W wyniku tego procesu ciepło odebrane od powietrza w parowniku wraz z energią doprowadzoną w czasie sprężania, zostaje wykorzystane do ogrzewania domu oraz przygotowania CWU. W powrotnym cyklu skroplony czynnik roboczy wraca do jednostki zewnętrznej, gdzie po dekompresji w zaworze rozprężnym trafia z powrotem do parownika zamykając obieg.

EHS – Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła. Czy jest droga? Zużywa dużo prądu? Sprawdzi się w zimie?… Pompy ciepła zdobywają coraz więcej zwolenników. Wiele opinii na ich temat jest pozytywnych, ale znajdą się i takie, które mówią, że pompy ciepła, szczególnie te powietrzne, nie sprawdzają się w polskim klimacie. Warto więc zgłębić temat i poznać fakty oraz mity na temat powietrznych pomp ciepła.

1. Pompa ciepła pracuje wyłącznie w dodatnich temperaturach – MIT   

Do niedawna pompa przestawała działać poniżej -5°C, ale wprowadzenie nowego rodzaju sprężarek rozwiązało ten problem. Uzyskanie tak dobrego wyniku, porównywalnego z gruntowymi pompami ciepła, możliwe jest dzięki nowoczesnej konstrukcji, zaprojektowanej specjalnie do warunków zimowych. Powietrzne pompy ciepła działają sprawnie również przy ujemnych temperaturach Pompa powietrzna może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -25°C do +45°C.

2. Pompa ciepła jest droga – MIT      

Koszt budowy instalacji z powietrzną pompą ciepła jest tańszy od pozostałych rozwiązań grzewczych. Dla domu o powierzchni 200 m2, w którym mieszkają 4 osoby, całkowity nakład inwestycyjny mieści się w granicach 25-30 tys. zł. Budowa kotłowni gazowej w takim samym obiekcie to wydatek na poziomie 55 tys. zł, a kotłowni olejowej – aż 70 tys. zł. Należy pamiętać, że dzięki tej technologii oszczędzamy na budowie dodatkowego źródła ciepła (energia pochodzi z powietrza), a całkowity czas zwrotu w postaci oszczędności w sezonie grzewczym wynosi około 5 lat.    

3. Moc grzewcza pompy spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej – FAKT      

Powietrzna pompa ciepła osiąga największą efektywność wtedy, gdy jest ciepło. Należy jednak coś wyjaśnić – ciepła w powietrzu nie ma dopiero przy temperaturze -273°C (zero bezwzględne). Tak więc przy mrozach spada efektywność energetyczna pompy (tzw. COP).

4. Pompa ciepła może działać tylko w łagodnym klimacie – MIT

Pompy od wielu lat są używane i z powodzeniem działają w krajach o surowym klimacie np. w Szwecji. W Polsce, gdzie wielkie mrozy są rzadkością, tym bardziej nie powinniśmy mieć obaw o działanie urządzeń. Według danych statystycznych średnia temperatura w styczniu, za ostatnie 30 lat, wynosi od -1 do 0°C dla Polski zachodniej, a ilość dni bardzo mroźnych (poniżej -10°C) to łącznie 1 dzień w roku.    

5. Pompa powietrzna podgrzewa wodę, a w lecie może służyć jako klimatyzacja – FAKT      

Konstrukcja powietrznej pompy ciepła została zaprojektowana z myślą o surowym, skandynawskim klimacie. Tam bowiem urządzenia te ogrzewają nie tylko mieszkania, ale również wodę. Dedykowane powietrznej pompie ciepła sprężarka czy wentylator o specjalnej konstrukcji są wykonane z odpornych na mrozy materiałów. Do pomp dodaje się także funkcję chłodzenia, dzięki czemu w lecie można ochłodzić mieszkanie niskim kosztem.

6. Pompa ciepła zużywa dużo prądu, więc kosztuje tyle co ogrzewanie elektryczne – MIT      

Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania sprężarki. Z każdego zużytego kilowata zyskujemy nawet do 5 kW. Istnieje też możliwość konfiguracji urządzenia, aby funkcjonowało podczas tańszej taryfy nocnej, a nadmiar energii wykorzystywany był w ciągu dnia.    

7. Montaż pompy powietrznej jest prostszy niż gruntowej, jest też mniej awaryjna – FAKT      

Przede wszystkim należy podkreślić, że nie wymaga instalacji dolnego źródła ciepła, dzięki czemu uniknąć można wielu błędów związanych z jego wykonaniem i działaniem. Jednocześnie zmniejsza się ilość elementów mogących w przyszłości ulec awarii. Montaż powietrznej pompy jest również korzystny finansowo (koszt budowy dolnego źródła przy pompie gruntowej waha się od 15 do nawet 30 tys. zł) i nie wymaga ingerencji w naszą działkę, na której mamy już np. zagospodarowaną przestrzeń.    

8. Gdy mróz trwa długo, pompa przestaje działać i nie ma czym ogrzewać domu – MIT      

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia wyposażone w awaryjne grzałki elektryczne. Gdy temperatura spada poniżej -25°C. urządzenie automatycznie przechodzi na ogrzewanie za ich pomocą. Nie powinniśmy więc obawiać się o to, czy pompa jest jedynym źródłem ogrzewania domu, ponieważ wyposażona jest ona w szereg elementów zabezpieczających.


Pompa ciepła Samsung – EHS
EHS to pompa ciepła czerpiąca energię z powietrza atmosferycznego umożliwiająca ogrzewanie pomieszczeń w niskotemperaturowym systemie wodnym (A2W) oraz ogrzewanie powietrzne (A2A-TDM). System TDM umożliwia ponadto podłączenie klasycznych jednostek klimatyzacyjnych typu ściennego i kanałowego gwarantując przyjemny chłód w upalne letnie dni.

Co oznacza skrót COP?
COP to współczynnik efektywności energetycznej. Pompa Ciepła EHS Samsung pozwala uzyskać nawet ponad 4 kWh z 1 kWh energii elektrycznej. Oznacza to, iż wskaźnik efektywności energetycznej (COP) dla trybu grzania wynosi ponad 4,0. Dla porównania kotły gazowe zamieniają energię zawartą w paliwie na energię cieplną ze sprawnością poniżej 100%.

EHS MONO
W jednostce zewnętrznej wbudowany jest wymiennik ciepła. Bezpośrednio z jednostki zewnętrznej MONO do obiegu trafia czynnik grzewczy (zalecany glicol) ze względu na umieszczenie wymiennika na zewnątrz

EHS SPLIT
Dzięki lokalizacji modułu hydraulicznego wewnątrz budynku jest rozwiązaniem wskazanym w przypadku okresowych zaników napięcia. Ponadto umożliwia ulokowanie agregatu zewnętrznego zdala od budynku, co przyczynia się dodatkowo do poprawy komfortu

EHS – TDM
System EHS TDM może być konfigurowany dowolnie, w zależności od potrzeb, w oparciu o elementy bazowe. Zestaw podstawowy składa się z agregatu i modułu hydraulicznego, który pozwala przygotować ciepłą wodę do celów grzewczych lub zimną wodę na potrzeby chłodzenia. Kolejno możemy rozbudować układ o standardowym podgrzewacz CWU lub biwalentny umożliwiający podłączenie kolektorów słonecznych. Następnym krokiem może być dodanie instalacji chłodniczej i podłączenie jednostek wewnętrznych typu ściennego lub kanałowego, które bezpośrednio ogrzewają lub chłodzą powietrze.

REKUPERATORY  » ZASADA DZIAŁANIA  

Rekuperator podłączony jest do systemu kanałów wentylacyjnych. Składa się z minimum dwóch wentylatorów (nawiewnego i wywiewnego), filtra powietrza oraz krzyżowego wymiennika ciepła wykonanego z tworzywa sztucznego UPVC. Wymiennik stanowi „duszę” systemu umożliwiającą odzysk energii cieplną “ukrytej” w powietrzu usuwanym.

Powietrze zużyte ma temperaturę wyższą od powietrza nawiewanego (świeżego). W rekuperatorze powietrze usuwane oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu. W tradycyjnych systemach wentylacji mechanicznej należy podgrzać nawiewane powietrze nagrzewnicą elektryczną lub wodną – co oczywiście wiąże się ze znacznym wzrostem kosztu eksploatacji takiego systemu. Zastosowanie agregatu wentylacyjnego z rekuperatorem krzyżowym pozwala na odzysk do 70 % ciepła z powietrza usuwanego na zewnątrz budynku. Oznacza to, że przez większą część roku wentylujemy mieszkanie unikając dopłat za dogrzewanie nawiewanego powietrza.

Dla zapewnienia ciągłości pracy systemu (szczególnie istotne w ekstremalnych warunkach letnich i zimowych), urządzenie wykorzystuje 2-stopniowy regulator ilości powietrza i nagrzewnicę podgrzewającą wstępnie powietrze nawiewane. Cały układ jest prosty w montażu i może współpracować z systemem okapu kuchennego, pod warunkiem przefiltrowaniu powietrza usuwanego przez okap.

Nasze realizacje instalacji pomp ciepła EHS