W miejscowości Kępiny położonej

     Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła. Czy jest droga? Zużywa dużo prądu? Sprawdzi się w zimie?... Pompy ciepła zdobywają coraz więcej zwolenników. Wiele opinii na ich temat jest pozytywnych, ale znajdą się i takie, które mówią, że pompy ciepła, szczególnie te powietrzne, nie sprawdzają się w polskim klimacie. Warto więc zgłębić temat i poznać fakty oraz mity na temat powietrznych pomp ciepła.

   1. Pompa ciepła pracuje wyłącznie w dodatnich temperaturach - MIT

     Do niedawna pompa przestawała działać poniżej -5°C, ale wprowadzenie nowego rodzaju sprężarek rozwiązało ten problem. Uzyskanie tak dobrego wyniku, porównywalnego z gruntowymi pompami ciepła, możliwe jest dzięki nowoczesnej konstrukcji, zaprojektowanej specjalnie do warunków zimowych. Powietrzne pompy ciepła działają sprawnie również przy ujemnych temperaturach Pompa powietrzna może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -25°C do +45°C.

   2. Pompa ciepła jest droga - MIT

      Koszt budowy instalacji z powietrzną pompą ciepła jest tańszy od pozostałych rozwiązań grzewczych. Dla domu o powierzchni 200 m2, w którym mieszkają 4 osoby, całkowity nakład inwestycyjny mieści się w granicach 25-30 tys. zł. Budowa kotłowni gazowej w takim samym obiekcie to wydatek na poziomie 55 tys. zł, a kotłowni olejowej- aż 70 tys. zł. Należy pamiętać, że dzięki tej technologii oszczędzamy na budowie dodatkowego Źródła ciepła (energia pochodzi z powietrza), a całkowity czas zwrotu w postaci oszczędności w sezonie grzewczym wynosi około 5 lat.

   3. Moc grzewcza pompy spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej - FAKT

      Powietrzna pompa ciepła osiąga największą efektywność wtedy, gdy jest ciepło. Należy jednak coś wyjaśnić - ciepła w powietrzu nie ma dopiero przy temperaturze -273°C (zero bezwzględne). Tak więc przy mrozach spada efektywność energetyczna pompy (tzw. COP).

   4. Pompa ciepła może działać tylko w łagodnym klimacie - MIT

      Pompy od wielu lat są używane i z powodzeniem działają w krajach o surowym klimacie np. w Szwecji. W Polsce, gdzie wielkie mrozy są rzadkością, tym bardziej nie powinniśmy mieć obaw o działanie urządzeń. Według danych statystycznych średnia temperatura w styczniu, za ostatnie 30 lat, wynosi od -1 do 0°C dla Polski zachodniej, a ilość dni bardzo mroŹnych (poniżej -10°C) to łącznie 1 dzień w roku.

   5. Pompa powietrzna podgrzewa wodę, a w lecie może służyć jako klimatyzacja - FAKT

      Konstrukcja powietrznej pompy ciepła została zaprojektowana z myślą o surowym, skandynawskim klimacie. Tam bowiem urządzenia te ogrzewają nie tylko mieszkania, ale również wodę. Dedykowane powietrznej pompie ciepła sprężarka czy wentylator o specjalnej konstrukcji są wykonane z odpornych na mrozy materiałów. Do pomp dodaje się także funkcję chłodzenia, dzięki czemu w lecie można ochłodzić mieszkanie niskim kosztem.

   6. Pompa ciepła zużywa dużo prądu, więc kosztuje tyle co ogrzewanie elektryczne - MIT

      Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania sprężarki. Z każdego zużytego kilowata zyskujemy nawet do 5 kW. Istnieje też możliwość konfiguracji urządzenia, aby funkcjonowało podczas tańszej taryfy nocnej, a nadmiar energii wykorzystywany był w ciągu dnia.

   7. Montaż pompy powietrznej jest prostszy niż gruntowej, jest też mniej awaryjna - FAKT

      Przede wszystkim należy podkreślić, że nie wymaga instalacji dolnego Źródła ciepła, dzięki czemu uniknąć można wielu błędów związanych z jego wykonaniem i działaniem. Jednocześnie zmniejsza się ilość elementów mogących w przyszłości ulec awarii. Montaż powietrznej pompy jest również korzystny finansowo (koszt budowy dolnego Źródła przy pompie gruntowej waha się od 15 do nawet 30 tys. zł) i nie wymaga ingerencji w naszą działkę, na której mamy już np. zagospodarowaną przestrzeń.

   8. Gdy mróz trwa długo, pompa przestaje działać i nie ma czym ogrzewać domu - MIT

      Powietrzne pompy ciepła to urządzenia wyposażone w awaryjne grzałki elektryczne. Gdy temperatura spada poniżej -25°C. urządzenie automatycznie przechodzi na ogrzewanie za ich pomocą. Nie powinniśmy więc obawiać się o to, czy pompa jest jedynym Źródłem ogrzewania domu, ponieważ wyposażona jest ona w szereg elementów zabezpieczających.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2006 - 2019 dla DOM SERWIS
Licznik: 1680